Повод за настоящата статия са изказванията на председателя на Комисия за защита на потребителите Мария Филипова, направени публично през миналата седмица. Те касаят предприети действия от страна на институцията спрямо т.нар. фирми за „бързи кредити“. Всяко добре премислено действие в тази насока е похвално, тъй като в сектора наистина има десетки недобросъвестни кредитодатели. Повече за проблемите с тях сме писали в този материал.
Г-жа Филипова си е позволила да уведоми потребителите и за нещо друго, а именно: „Обръщам се към потребителите, вече не са ви нужни адвокати, ще работим за вашата защита, вече не сте сами“ / https://www.mediapool.bg/darzhavata-s-ultimatum-kam-firmite-za-barzi-krediti-da-premahnat-nezakonni-klauzi-news364803.html /. Като кантора с дългогодишен опит в сферата на потребителското право, обръщаме внимание на Председателя на КЗП, че:
- Съгласно Конституцията на Република България всеки има право на защита, както и да бъде представляван от адвокат, т.е. конституционният законодател очевидно е преценил, че адвокати СА НУЖНИ;
- С подобно изказване се хвърля директно камък срещу стотиците колеги адвокати, които от години се борят с неравноправни клаузи и нищожни договори за потребителски кредити, спечелили са хиляди дела и са възстановили платени без основание от страна на потребители стотици хиляди левове.
И за да бъдем максимално полезни, нека видим какво е свършила КЗП дотук по темата и какво предстои да свърши /евентуално/:
- Издадени 20 заповеди за нелоялни търговски практики спрямо фирми за „бързи кредити“. Нито една от тях не е влязла в сила, „в момента се връчват“;
- Заповед на Председателя на КЗП, съгласно която фирмите следва да преразгледат договорите си за потребителски кредити. Заповед с предварително изпълнение, която подлежи на обжалване, т.е. не е влязла в сила. Дали фирмите ще се съобразят с нея, ако влезе в сила – бъдещо несигурно събитие.
- „Колективен иск“ – с неуточнен предмет. Иск, чието разглеждане /ако бъде заведен/, ще продължи хипотетично няколко години. Краен резултат – неизвестен.
В обобщение – адмирираме предприети действия за защита на потребителите. Същевременно обаче не е добре те да бъдат заблуждавани, и то от институцията, призвана по закон да ги защитава. Ако едно лице в момента има активен потребителски кредит, просрочен такъв или вече изплатен такъв, следва да е наясно, че описаните действия от страна на Председателя на КЗП няма да разрешат казуса му с магическа пръчка. Административните актове /заповеди/ няма как да имат ефект спрямо едно конкретно гражданско правоотношение. Единствено съдът е компетентен да постанови решение, с което да задължи кредитодател да върне суми на потребителя и/или да прогласи дадена клауза или договор за нищожни. Що се отнася до „колективния иск“, тепърва трябва да се види: ще бъде ли заведен, какво ще бъде искането, след това ще бъде ли допуснат, след това – да бъде разгласен, да се проведе делото, да бъде постановено решение, което да влезе в сила. Към момента, за да се разреши проблем на даден потребител, трябва да се заведе дело.
Очаквайте скоро в блога и продължение на темата относно реалните правомощия и практика на КЗП спрямо конкретните потребителски казуси.
Всички цитати и информация в статията са взети от https://www.mediapool.bg/darzhavata-s-ultimatum-kam-firmite-za-barzi-krediti-da-premahnat-nezakonni-klauzi-news364803.html.
Настоящата статия отразява виждането на адв. Ясен Крайчев, има информативен характер и не представлява правна консултация. Кантора Крайчев Партнърс разполага с богат опит в областта на потребителското право и делата срещу фирми за „бързи кредити“. Ако желаете да ни ангажирате, не се колебайте да поискате оферта и да го направите.