Потребителско право

   Във времена на криза задлъжнялостта между граждани и фирми нараства. Хората и дружествата страдат от липса на финансови средства, инфлацията води до обедняване, което от своя страна води до невъзможност или нежелание да се изпълняват парични задължения – връщане на заем, плащане на неустойка, възстановяване на капаро, задължение по фактура и др.

   Кредиторите в подобни ситуации често се обръщат към адвокат, когато не успеят сами да накарат ответната страна да им заплати дължимата сума. Това е правилен подход. В много случаи дори е още по-правилно лицата да потърсят правна консултация преди да предприемат действия на своя глава. Защо това е така, ще стане ясно по-долу.

   Кои са грешките, които често се допускат в опит да се събере дължима сума /включително и от някои адвокати/:

  • Прекалена пасивност в опита да се избегне завеждане на дело в съда. Изпращане на многобройни покани, заплашителни съобщения, предложения за споразумения и пр. Този подход дава възможност на длъжника да лавира, да се подготвя за евентуален съдебен процес, да се разпореди с активи и като цяло всячески да затрудни последващи действия на кредитора, в т.ч. и по принудително изпълнение.
  • Необоснована агресивност. Тук ситуацията е точно обратната – действа се прибързано, което води до натрупване не разноски и до ненужно обтягане на отношенията между страните, които при друг развой биха могли да продължат взаимоотношенията си. Не трябва да се забравя, че на всеки може да се случи да задлъжнее, и не е необходимо едва ли не да се стига до решения стил „Венецианския търговец“.

Въпросните грешки идват от неправилен АНАЛИЗ и/или неправилна СТРАТЕГИЯ, извършени от адвоката.

  • Анализът трябва да се състои основно от две части. Едната е посветена на това в какви взаимоотношения са кредиторът и длъжникът; от какво произтича задължението; готова ли е страната на компромис; какви действия са предприети към момента на консултацията и т.н. Другата част трябва да се концентрира върху личността и имущественото състояние на длъжника – дали става въпрос за физическо или юридическо лице /какъв вид/; каква дейност развива; с какво имущество разполага; има ли контрааргументи, с които да оспори вземането и др.
  • Стратегията трябва да бъде внимателно изградена. Разбира се, тя зависи до голяма степен от опита на адвоката с подобни казуси, от подхода му, от начина на комуникация, от способността му да предвижда ходовете на ответната страна. Стратегията следва да е съобразена с адвокатската етика – да се постигне ефект за клиента по най-прекия и бърз за него начин, с възможно най-малък риск. Правилният анализ до голяма степен определя стратегията. Добре е стратегията да включва всички стъпки – от най-добрия до най-лошия сценарии, за да е наясно клиентът какви са опциите, какви ще бъдат разходите, какво да очаква и за какво да внимава.

   От практическа гледна точка за събиране на едно парично вземане могат да се приложат различни правни фигури – една след друга, в съвкупност или поотделно. Такива могат да бъдат – изпращане на покана – чрез куриер, телепоща, имейл, нотариус или ЧСИ; провеждане на преговори; подаване на молба за обезпечение на бъдещ иск; подаване на иск заедно с молба за допускане на обезпечение; просто подаване на иск; подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение.

   В много случаи ефективен похват е искането до съда за допускане на обезпечение на бъдещ иск чрез запор на вземания /банкови сметки/ или възбрана на недвижим имот. Този метод има сериозни предимства – изпреварващ ефект, предотвратяващ възможността на длъжника да укрие активи; блокиращ ефект – затруднения в дейността на длъжника поради запора на сметки и др. Често пъти допуснатото обезпечение води до споразумение между страните още в срока за подаване на искова молба – което от своя страна води до спестяване на време, разходи и енергия.

   Настоящата статия отразява виждането на адв. Ясен Крайчев, има информативен характер и не представлява правна консултация. Кантора Крайчев Партнърс разполага с богат опит в областта на събиране на вземания – както съдебно, така и извънсъдебно. Ако желаете да ни ангажирате, не се колебайте да го направите.