Енергетика и „Зелен преход“

   Всеизвестен факт е, че през последните няколко години пазарът на недвижими имоти в България е във възход. Цените се увеличават, ипотечното кредитиране е достъпно, строителството процъфтява, в резултат на което все повече хора се интересуват от темата. Много физически лица влизат в пазара на имоти с различни цели – „да спасят парите си от инфлацията“, за задоволяване на жилищни нужди, със спекулативна цел, с цел стартиране на бизнес с отдаване под наем на имоти и др.

    С оглед на горното логично на пазара се появиха огромен брой брокери – доста хора се присъединиха към съществуващи агенции за недвижими имоти, стартираха нови фирми в тази сфера, продължават да работят и стотици самостоятелни брокери. Естествено, тяхната основна цел е да съдействат на участниците на пазара, като за това получат възнаграждение – комисиона. За съжаление в този процес съществуват посредници, готови на всичко, за да се стигне до реализацията на сделка. Брокерската професия все още не е регулирана законово и за брокерите няма задължение да следят за законосъобразността на една сделка, за данъчния ефект на сделката, за наличието на тежести върху имота, за структурирането на сделката от финансова гледна точка и др.

   Безспорно брокерите са необходими на пазара на недвижими имоти. Какви са плюсовете от това да бъде ангажиран и адвокат?

  • Адвокатската професия е законово регулирана и конституционно уредена. Това може да звучи високопарно, но всъщност е добра основа за това, че наетият адвокат ще съдейства на клиента си с всички свои знания и опит. Адвокатът не е станал адвокат във връзка с бума на пазара на имоти, той се старае да гради с всяка сделка името си, независимо от икономическите обсотятелства.
  • Анализ на собствеността. Добрият адвокат по вещно право ще обследва собствеността на имота, предмет на сделката. Ще проучи предходните документи за собственост, както и други вписани актове – ипотеки, възбрани, ограничени вещни права и др. След анализа ще консултира клиента си относно евентуалните рискове, свързани с покупко-продажбата. Накрая ще изготви предварителен договор и нотариален акт, които да защитават интересите на клиента му и да отразяват спецификите на сделката.
  • Често пъти една сделка с недвижим имот е съпътствана от допълнителни правни казуси или необходимост от провеждане на процедури – заличаване на тежести, вписване на приемане на наследство, издаване на разрешение за продажба на имот от непълнолетен и др. Ето защо е по-добре да се ангажира адвокат от самото начало /преди подписване на предварителен договор, документи като т.нар. „стоп капаро“ и др./ на процеса по закупуване/продажба на имот.

   За повечето хора е ясно, че в една сделка с недвижим имот участват брокер и нотариус – единият по пазарна и житейска логика, а другият – по силата на закона. Мнозина не виждат смисъл от адвокат или предпочитат да спестят пари от хонорара. Следва да се има предвид, че това може да се окаже проблем на по-късен етап, защото при възникнал казус няма да има кой да понесе отговорност, доколкото нито брокер, нито нотариус имат законово задължение да следят за конкретните права и интереси на страната по сделката. Дори да няма усложнения във връзка със сделката, участието на адвокат в нея дава сигурност и спокойствие на страната, която го е ангажирала. Използването на компетентно правно съдействие има и много други плюсове, които зависят от спецификата на сделката, структурирането й, личните отношения между участниците, вида и правния статус на имота, процеса на преговори и др.

   Настоящата статия отразява виждането на адв. Ясен Крайчев, има информативен характер и не представлява правна консултация. Кантора Крайчев Партнърс разполага с богат опит в областта на вещното право и сделките с недвижими имоти. Ако желаете да ни ангажирате, не се колебайте да поискате оферта и да го направите.