Как да изберем адвокат е въпрос, често коментиран в Интернет пространството. Отговорите се въртят около логични критерии като „добра репутация“, „в кой град практикува“, „в кои сфери на дейност предлага услуги“.
Тези съвети обаче не са особено полезни, тъй като:
- В България практикуват над 12 000 адвокати. В големите градове са концентрирани голямата част от тях /София – над 5000/, /Пловдив, Варна – по над 1000/. Т.е. избор има голям;
- Доста от адвокатите вече имат някакво онлайн присъствие – сайтове, блогове, акаунти в социални мрежи. Някои са активни и в традиционни медии. Т.е. човек може да си състави някакво мнение от тези източници. Дали то е правилно е спорен въпрос;
- Онлайн присъствието често е клиширано – 90% от адвокатите твърдят чрез сайтовете си, че предоставят правни услуги „във всички правни сфери“ или „в областта на гражданското, административното и наказателното право“, като е почти невъзможно един човек да е компетентен по такава широка палитра от правни проблеми.
Ето защо ключовата дума е ДОВЕРИЕ. Адвокатската услуга е доверителна, успехът й зависи много от доверието между страните. Клиентът трябва да довери в пълнота казуса си на адвоката, а след това да се довери на адвоката си и предложения от него план за действие. Удачно е сравнението с прилагане на медицинско лечение – важна част от което също е доверието между лекар и пациент. Лекарят не би могъл да назначи правилната терапия, ако пациентът му спести част от проблема си, а терапията няма да има пълноценен ефект, ако пациентът не я следва стриктно и се съмнява в нея.
Доверието между хората се изгражда трудно и обикновено този процес отнема време. Такова време обаче при необходимост от юридическа услуга няма. Как тогава практически да изберем адвокат, на който по-лесно да доверим разрешаването на казуса ни?
Ето някои насоки:
- Поискайте препоръка от близък човек. Посъветвайте се по-опитен и/или контактен приятел или роднина, който знаете, че е използвал или ползва редовно адвокатски услуги. Поинтересувайте се коя кантора би препоръчал и защо. Обърнете внимание за какъв казус е получил съдействие. Твърде вероятно е адвокат, занимаващ се с интелектуална собственост, да не е добър дела, свързани с домашно насилие и пр. Препоръката от близък е ценна, защото се предполага, че той вече е изградил доверие с адвоката.
- След като получите препоръка, проучете адвоката онлайн – открийте го в социалните мрежи, вижте има ли сайт, има ли отзиви в Гугъл. Това проучване не винаги е меродавно, но може да е изключително полезно в някои случаи – например да установите, че адвокатът е с отнети права, че е замесен в публичен скандал, а защо не и – че е възможно да се окаже в конфликт на интереси относно вашия случай по някаква причина. Обърнете внимание на сайта му, ако има такъв – как е изработен, изразява ли индивидуален подход и вложена мисъл или е по-скоро банален и т.н. Потърсете и други мнения сред приятели и познати – други юристи или изобщо сред други хора, ако сте от по-малък град и има шанс те да познават адвоката.
- Свържете се с адвоката, попитайте го дали би се ангажирал с вашия казус. За по-специфични въпроси или за търговски дела може да е удачно да поискате референции или презентация, на база на които да прецените дали адвокатът разполага с необходимия опит, който да ви даде увереност. Уговорете си час за консултация, като предварително попитате колко ще струва тя. На срещата носете всички относими документи, с които разполагате. Оттам нататък изграждането на доверие и това дали да се ангажира конкретния адвокат или кантора, зависи от личната комуникация между страните.
Добре е да се знае, че отношенията адвокат-клиент никога не трябва да са „на всяка цена“ . Не се притеснявайте да задавате въпроси на адвоката. Добрата адвокатска практика изисква отделяне на достатъчно време при запазен час за консултация, особено при първа среща с потенциален нов клиент. Не е срамно да прецените, че няма да поверите казуса си на дадения адвокат. Това е въпрос И на вътрешно, субективно усещане. Същевременно заплатената консултация в никакъв случай няма да бъде напразна – от една страна тя ще ви даде опит в това какъв адвокат търсите, а от друга – е напълно възможно от правна гледна точка тя да е точна и при друг адвокат просто да се потвърди.
Възможно е да попаднете на адвокати, които предлагат безплатна консултация. Колкото и примамливо да звучи, не е препоръчително да се възползвате от такива „оферти“. Предлагането на безплатна правна услуга поначало противоречи на Закона за адвокатурата и Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, което означава, че адвокатът не спазва елементарна етика спрямо професията и колегите си. И по-важно – показва оценката на самия адвокат към времето и труда му, т.е. сам показва, че услугата му не струва нищо.